Kalp Atış Hızınız Ne Kadar Sağlıklı Olduğunuzu Size Söylüyor !

Neyin normal olduğunu, neyin olmadığını ve  kalp atış hızınızın neler demek istediğini öğrenmek için doğru yerdesiniz.

İki parmağınızı boynunuza yerleştirdiğiniz günler.Evet o günler. 
Şimdilerde ise kalp atış hızınızı ölçmenin en kolay yolu bir akıllı saate sahip olmanızdır.

Normal dinlenme kalp atış hızı nedir?

Dinlenme kalp atış hızı (RHR) - kalbinizin dinlenirken dakika başına atma sayısı - kalbinizin ne kadar verimli çalıştığını ölçmenin hızlı bir yoludur. Normal kabul edilen şey kişiden kişiye çok değişebilir, ancak genel olarak RHR'niz dakikada 60 ila 100 vuruş arasında olmalıdır. 

RHR'niz sürekli olarak dakikada 100 atımın üzerindeyse, özellikle göğüs sıkışması, yorgunluk veya nefes darlığı gibi başka semptomlar yaşıyorsanız bir doktora danışmalısınız. 

Yüksek bir RHR'ye sahipseniz bu kalbiniz ile ilgili pek çok şey anlamına gelebilir mesela "kalbinizle veya ciğerlerinizle daha ciddi bir şeyin işareti. " 
Bu durumda doktora görünmenizi tavsiye ederim.

Özellikle formda değilseniz ve RHR'niz sürekli olarak dakikada 60 vuruşun altındaysa , baş dönmesi, baş dönmesi veya göğüs rahatsızlığı eşlik eden bradikardınız olabilir. 

"Yavaş bir kalp atış hızı da birçok farklı anlama gelebilir" diyor Haythe. "Tamamen normal olabilir, mükemmel bir fiziksel uygunluk belirtisi olabilir veya bir kalp problemi anlamına gelebilir. Dinlenme kalp atış hızınız önemli ölçüde 60'ın altındaysa ve iyi hissetmiyorsanız, doktora gitmeli ve bir EKG almalısınız. "

Dinlenme kalp atış hızını etkileyen faktörler

RHR'nizi ölçerken, aşağıdakileri de içeren, okumanızı etkileyebilecek birkaç şey olduğunu unutmayın:

  • Yaş: Bazı çalışmalara göre RHR yaşla birlikte azalabilir .
  • Cinsiyet: Ortalama olarak, kadınların RHR'si dakika başına erkeklerden iki ila yedi atım az yada fazla olma eğilimindedir.
  • Hava sıcaklığı: RHR sıcak havalarda artabilir, ancak genellikle 10 bpm'den fazla değildir.
  • Duygular: Güçlü stres , endişe ve hatta mutluluk duyguları RHR'nizi artırabilir.
  • Vücut pozisyonu: RHR otururken veya uzanırken 3 nefes / dk daha yüksek olabilir. Benzer şekilde, RHR beklemede biraz artma eğilimindedir.
  • İlaçlar: Antidepresanlar ve beta blokerler gibi reçeteli ilaçlar RHR'nizin ilacı almadığınızdan daha yüksek veya daha düşük olmasına neden olabilir.

0/Post a Comment/Comments

Daha yeni Daha eski